מדרשת לינדנבאום – עולם של תורה

מהי תכנית הדס?

תכנית הדס משלבת לימוד תורה רחב מעמיק עם שרות צבאי משמעותי ומאתגר בתפקידים מיוחדים בחיל חינוך חיל המודיעין וחיל האוויר.

מה כוללת התכנית?

מעבר לשנת לימוד המפתח ומעצב את עולמה הרוחני של הלומדת לקראת השירות, אנו מלווים  אותה באופן אינטנסיבי ע”י צוות המלמדים במהלך השירות הצבאי. הלווי כולל תמיכה בהתמודדות היומיומית בצבא וחיבור התורה לחיים, וכן מתקיימים שיעורים מדי שבועיים על ידי איש צוות של המדרשה המגיע אל הבסיסים מלווה בדברי מתיקה

למי מיועדת תכנית הדס?

בנות בוגרות שמינית המעוניינות להעמיק את עולמן הרוחני והידע שלהן בתלמוד, תנ”ך, הלכה ומחשבה. והרוצות להעמיק את שורשי האמונה והתודעה היהודית תוך מפגש עם קשת רחבה של דעות. בנות המעוניינות בהדרכה רוחנית ולימודית לקראת השירות והחיים.

כמה זמן נמשכת התכנית?

שנת לימוד במדרשה: אלול עד תמוז וגיוס לשרות מלא. – סה”כ שלוש שנים.

מתי מתגייסות הבנות שסיימו את התכנית?

במהלך שנת הלימודים הבנות מתחיילות בתקופת של”ת (שרות ללא תשלום) הגיוס בפועל מתקיים עם סיום שנת הלימודים החל מחודש יוני בהתאם לתפקיד פי התפקיד אליו היא הולכת.

באיזה תפקידים בצבא אפשר לשרת לאחר התכנית?

בתפקידים משמעותיים בחיל מודיעין, תפקידי מודיעין  והדרכה בחיל האוויר, ומשקיו”ת הוראה בחיל חינוך

מה תורמת התכנית?

בשנת הלימוד במדרשה, הבת רוכשת ידע וכלים בכל תחומי היהדות. מרחיבה את אופקיה, מכירה לפניי ולפנים את ארון הספרים היהודי, מעצבת את עולמה הרוחני ומכינה עצמה לשירות ולחיים.

הבת משרתת בשירות לאומי או צבאי תוך נתינה עצומה לעם ישראל בתפקידים מיוחדים בעלי משמעות גדולה. הבנות משתלבות בתפקידים  שבהן הן שותפות לאתגרים הביטחוניים והחברתיים  של מדינת ישראל תוך מיצוי מלוא כישרונותיה.

מהם התפקידים שאוכל לבצע בחיל האוויר?

בת גרעין הדס תוכל להשתלב בתפקידי מודיעין שונים (מודיעין אלקטרוני, חוקרת מודיעין, מפענחת תצ”א ועוד…) וכן תוכל להשתלב בתפקידי הדרכה שונים (כמדריכת סימולטורים ועוד…)

מהם התפקידים שאוכל לבצע בחיל מודיעין?

בחיל המודיעין תוכל הבת להיות שותפה לאתגרים מודיעיניים שהשתיקה יפה להם. ביחד עם אנשים העומדים מאחורי הקלעים של עשייה מאתגרת ומרתקת המצילה את חיינו מדי יום ביומו. השירות הוא ביחידות השונות של חיל מודיעין כ- 8200, חטיבת מחקר, שפות ויחידות נוספות

כמו כן אפשר להשתלב ביחידת הסייבר בתפקיד יוקרתי ומסווג בעל השפעה קריטית על שדה הקרב הווירטואלי.

מהם התפקידים שאוכל לבצע בחיל חינוך?

תפקיד משקי”ת הוראה הוא מהתפקידים האתגריים בצבא. התפקיד משלב הוראה ופיקוד לחיילים מאוכלוסיות הזקוקים להקניית השפה העברית (לעולים החדשים) להשלמת השכלה במקצועות היסוד. כמפקדת תהא הבת אחראית להקניית ערכים הנדרשים מכל חיילי צה”ל, תוך מתן דוגמא אישית.

אילו הכנות עוברות הבנות במדרשה לקראת השירות הצבאי?

מעבר להעמקה והרחבת עולמה הרוחני של הבת , אנו במדרשה מקיימים שיעורים וסדנאות, המדריכות את הבת להתמודדות עם האתגרים שהשירות בפרט והחיים בכלל מעמידים לנו.

האם יש דרישות קבלה לתכנית ואם כן מהן?

ראיון קבלה, מיונים צבאיים

האם הבנות מקבלות ליווי וסיוע במהלך השירות הצבאי?

הבנות מקבלות לווי אינטנסיבי. אחת לשבועיים יש פגש – שיעור ב-15  בסיסים מהצפון ועד הדרום, מתקיימים 3 סופי שבוע במדרשה, ימי לימוד, הבנות המשרתות במרכז ישנות בתל אביב בדירות של המדרשה, בכל בעיה בצבא- אנו מנסים לעזור.

מה ההבדל בין משקי"ת הוראה למורה חיילת? מה כולל תפקיד משקי"ת הוראה?

מורה חיילת מלמדת במסגרת אזרחית משקי”ת הוראה היא מפקדת עם אוכלוסיות מיוחדות

מהם שלבי המסלול?

 בנות המדרשה מתחילות את שנת הלימודים בחודש אלול. בחודש חשוון הן מתחיילות ונכנסות לתקופת של”ת. בתקופה זו הן ממשיכות ללמוד במדרשה עד גיוסן לשירות מלא במסגרת תכנית הדס או כחיילת עצמאית או .

כמה זמן משרתות בנות תכנית הדס?

שרות מלא כמו כל בת המתגייסת לצה”ל

אם נרשמתי לתכנית הדס, ואח"כ התחרטתי ואני רוצה ללכת לשירות לאומי?

ישנה אפשרות לעזוב את הגרעין עד מספר חודשים לפני החיול על פי חוקי צה”ל

מה קורה ב"פגש" שמתרחש אחת לשבועיים?

בנות המדרשה המשרתות בצה”ל מחכות בצמא גדול לאיש צוות של המדרשה המביא להן מלבד דברי מתיקה  וגם דברי תורה רוחניים. במהלך הפגש מלבנים נושאים שונים ואתגרים מורכבים בהן נתקלות הבנות.

כיצד נשמר הקשר עם המדרשה במהלך השירות?

מלבד הפגשים, בנות המדרשה מגיעות למדרשה לימי עיון לפני חגים, שבתות וחגים כמו יום כיפור ושבועות. כמו כן, הרמי”ם שומרים על קשר עם הבנות.

מה קורה אם הצהרתי שאני הולכת לשירות לאומי והתחרטתי ואני רוצה לשרת בצבא?

מבטלים את ההצהרה בלשכת הגיוס ומתחילים הליך של מיון לצבא ע”י המדרשה

מתוך כמה בנות שהשתתפו בתכנית הדס יצאו לקצונה בצה"ל?

 מתוך התכנית יוצאות לקצונה כ – 12%

איזה כלים וערכים מקבלת בוגרת תכנית הדס?

בת בוגרת המדרשה ושירות צבאי, מעצימה את עצמה , מרחיבה את השקפת עולמה, אחראית יותר, מאותגרת ומאתגרת משמעותית, מחברות ומחברת את התורה לחיים.

אילו פעילויות מתקיימות בתכנית הדס?

מלבד שיעורים וסדנאות מתקיימים במדרשה שבתות  וחגים משותפים, ימי עיון, סיורים בירושלים ובסביבותיה , הרצאות, טיול בית מדרשי בן 3 ימים להרי אילת ופעילות  חברתית מגוונת נוספת.

באילו נושאים השיעורים שעוברות הבנות בתכנית הדס?

תנ”ך, תלמוד, מחשבת ישראל, חסידות, הלכה ומחשבה, הכנה לצבא ולחיים.